Keto Makro Hesaplayıcı Nedir?
Makro (protein, karbonhidrat ve yağ) hesabı, ketojenik beslenme yolculuğunda önemli bir ilk adımdır. 

Ketojenik diyeti uygulamaktaki amacınız kilo almak, kilo vermek ya da kas geliştirmek olabilir.

Amacınız hangisi olursa olsun hedefinize ulaşmak için bir günde ne kadar karbonhidrat, protein ve yağ yemeniz gerektiğini öğrenmek için makro oranlarınızı bilmeniz ve bu oranlara uyarak beslenmeniz gerekmektedir.

Bunun için Keto Makro Hesaplayıcı’dan yararlanabilirsiniz.

Keto Makro Hesaplayıcı’daki  istenen bilgileri doldurarak adımları tamamlayın ve size özel makro oranlarınızla tanışın!

Keto Makro Hesaplayıcı Nasıl Kullanılır?

1.Hakkınızda Bölümü: Öncelikle ölçü birimini metrik yaparak; cinsiyet, yaş, ağırlık ve boy bilgilerini girin.

2. Aktivite Seviyesi: Günlük aktivite durumunuzu yansıtan en yakın seçeneği işaretleyin.

3. Hedefler:

  • Vücut Yağ Oranı: Vücut yağ yüzdesini, yağ analizi yapabilen tartılarda ölçülerek öğrenebilirsiniz. Eğer bu durum mümkün değil ise “Vücut Yağ Yüzdem Nedir?” bağlantısına tıklayabilirsiniz.
  • Net Karbonhidrat: Tüketmek istediğiniz net karbonhidrat miktarını bu alana girebilirsiniz. Ketojenik diyet karbonhidrat oranı düşük bir diyettir. Bu yüzden başlangıçta karbonhidrat oranının 20-30 gr arasında tutulması önerilir.
  • Neden Ketojenik Diyet Uygulamak İstiyorsunuz?:
   • Kilo vermek: Diyeti uygulama amacınız kilo vermek ise bu kutucuğu işaretleyin.
   • Kilo almak: Diyeti uygulama amacınız kilo almak ise bu kutucuğu işaretleyin.
   • Özel: Vücudunuza gerektirdiğinden daha az gıda enerjisi alırsanız bir kalori açığı oluşur. Bu durumda, vücudunuz ihtiyaç duyduğu ekstra enerjiyi yakmak için yağ depolarınızdan yararlanarak kilo kaybına neden olur. Eğer özel belirlenen bir kalori açığı değeriniz var ise sayının önüne eksi “-“ işareti ekleyerek yazınız. Kalori alımı değeri var ise sadece sayıyı giriniz.

 4. Sonuç:

  • Bazal Metabolizma Hızı: İnsan vücudunun hayatta kalmak için yaktığı kalori miktarıdır. Organların işlevi, nefes alma gibi tüm hayati sistemler bazal metabolizma hızı kapsamında değerlendirilir. Fiziksel aktiviteler bu kavramın dışındadır.
  • Net karbonhidrat, protein ve yağ makro değerleriniz bu adımda sonuçlanmıştır. Ketojenik diyete artık başlayabilirsiniz.
  • Unutmayın, bir gün içinde tükettiğiniz öğünlerin toplamı bu makro değerlerinde olmalıdır. Örneğin, gün içinde tüketeceğiniz öğünlerin besin değerlerine internetten veya çeşitli uygulamalardan bakın. Her bir öğündeki yiyeceklerinizin net karbonhidrat, protein ve yağ oranlarını toplayarak makro değerlerinizi tutturmaya çalışın. Bunun için sayfadaki menülerden yararlanabilirsiniz. Her menünün altında besin değerleri yer almaktadır.
  • Verilen makro değerlerine göre yemeye çalışmalı ve öğünlerinizi gün içinde yaymaya çalışmalısınız. Kaç öğün yemek isteğiniz sizin tercihinizdir. Fakat makro oranların üzerine de Hesaplamadaki net rakamlara uyma konusunda endişelenmeyin. Aralıklarınıza yakın olduğunuz sürece makrolarınızda küçük bir dalgalanmayı göze alabilirsiniz.

There are 3 comments

 1. This article is inspiring so much! Thanks! 🙂

  Ocak 15, 2019, 7:24 am
  1. Yes this is good!

   Ocak 15, 2019, 7:25 am
   1. This is what i want! thanks!

    Ocak 15, 2019, 7:26 am